Mój biogram

Droga Obraźniczko, drogi Obraźniku,

Odkrywamy piękną i długą tradycję pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską. Powiat Wejherowski poprzez Bibliotekę Powiatową w Wejherowie uzyskał grant z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt, który umożliwi przygotowania do wpisu tradycji na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa narodowego. Jeśli uda nam się doprowadzić do wpisu, to będzie wielkie uznanie dla kilkusetletniej tradycji i wszystkich pielgrzymów w tym obraźniczek i obraźników, którzy swoim wielkim zaangażowaniem sprawiają, że tradycja jest nadal żywa.

Projekt, który zakończył się w listopadzie 2023 r. składał się z kilku części: konsultacji społecznych, warsztatów, badań oraz działań promocyjnych – budowy strony internetowej i publikacji wydawnictwa. Jednym z najważniejszych elementów było zebranie autobiografii obraźniczek i obraźników. Któż bowiem lepiej opowie o tradycji pokłonu feretronów jak nie Wy, tygodniami ćwiczący figury pokłonu, by następnie wykonać je perfekcyjnie na Kalwarii Wejherowskiej. Ku naszej wielkiej radości otrzymaliśmy prawie 50 biogramów! Można je przeczytać w pięknie wydanej publikacji „Obraźnik i obraźniczka – to brzmi dumnie! Tradycja pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską”.

Zdajemy spbie sprawę, że nie do wszystkich dotarł na czas ta informacja, dlatego nie zamykamy możliwości spisywania biogramów i dzielnia się z nami. Prosimy o odpowiedzi na poniższe pytania. Nie ograniczajcie się, jeśli macie ciekawą historię do przekazania. Poniższy formularz nie ma limitu znaków.

Teksty, które nam przekażecie będą zredagowane i po Waszej akceptacji zamieszczone w publikacji oraz na stronie internetowej poświęconej tradycji pokłonu feretronów www.poklonferetronow.pl.

Zależy nam, żebyście nie pozostawali anonimowi. Gdyż to Wy jesteście najważniejszą częścią tej tradycji. Dlatego w poniższym formularzu znajdziecie miejsce na wpisanie imienia i nazwiska. Rozumiemy jednak, że z ważnych względów ktoś nie będzie chciał podzielić swoimi danymi. W takiej sytuacji wystarczy wpisanie swojego imienia i roku urodzenia oraz miejscowości zamieszkania. Pozostaw też swoje dane kontaktowe, żeby mógł się z Tobą skontaktować redaktor.

Czekamy na Wasze wpisy, które przyczynią się do zwiększenia wiedzy o tradycji. Udostępniliśmy dwie możliwości pracy nad biogrami.

Pierwsza to wypełnienie poniższego fromularza online i automatyczne wysłanie przy pomocy przycisku „Wyślij”.

Druga możliwość to ściągnięcie formularza w programie Word na komputer. Po wypełnieniu prosimy o wysłanie załącznika mailem na adres: kontakt@poklonferetronow.pl lub wydrukowanie i dostarczenie na jeden z poniższych adresów:

1. Biblioteka Publiczna w Wejherowie, ul. Dworcowa 7, 84-200 Wejherowo.

2. Parafia Matki Bożej Uzdrowienia Chorych na Duszy i Ciele i św. Anny – Sanktuarium Pasyjno – Maryjne w Wejherowie, ul. Reformatów 19, 84-200 Wejherowo.

3. Parafia Archikatedralna pw. Trójcy Świętej w Gdańsku ul. bpa Edmunda Nowickiego 5, 80-330 Gdańsk.

4. Parafia Rzymskokatolicka Świętej Trójcy w Kościerzynie, pl. św. Jana Pawła II, 83-400 Kościerzyna.

Dziękujemy!




    Poznaj historię najstarszych pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską

    Skip to content