Żywa dyskusja o pielgrzymkach z Przodkowa

Spotkanie w sali parafialnej przy kościele św. Andrzeja Apostoła w Przodkowie zgromadziło licznych uczestników pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską. Podczas ożywionej dyskusji przekonaliśmy się, że pielgrzymowanie jest istotną częścią tożsamości wielu mieszkańców parafii i, co ważne, przyciąga coraz liczniejszą grupę młodych osób.

Spotkanie odbyło się w ramach konsultacji społecznych zaplanowanych w projekcie „Tradycja pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską – ochrona i wzmacnianie tradycji,” realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Wejherowie wraz z Powiatową Biblioteką Publiczną w Wejherowie.

Spotkanie otworzyła Monika Ziegert, koordynatorka projektu z ramienia Starostwa Powiatowego. Następnie głos zabrał ksiądz proboszcz Wacław Mielewczyk, który przytoczył ręcznie pisane ogłoszenie parafialne sprzed lat, opisujące przebieg ówczesnej pielgrzymki. Podkreślił, że liczba feretronów niesionych na Kalwarię wzrosła – w ostatnich latach aż do czterech.

Kolejno koordynator merytoryczny projektu, Andrzej Szoszkiewicz, zapoznał uczestników ze zrealizowanymi i planowanymi działaniami projektowymi. Wyjaśnił również, czym jest ochrona niematerialnego dziedzictwa kulturowego według Konwencji UNESCO z 2003 r., po czym otworzył konsultacje społeczne na temat żywotności tradycji pokłonu feretronów, ewentualnych zagrożeń oraz proponowanych działań ochronnych.

Podczas dyskusji głos zabrało wielu parafian. Jednogłośnie podsumowali, że tradycja ma się dobrze, przyciąga liczne rzesze pielgrzymów, a nie brakuje młodych osób do pocztów obraźników i obraźniczek. Dobrej atmosferze wokół tej tradycji sprzyjają działania księdza proboszcza oraz zaangażowanie dużej grupy młodych osób. Kilka lat temu parafia sfinansowała nowe stroje, zaprojektowane przez młodych parafian. Stroje są nie tylko estetyczne, ale i wygodne, co ułatwia pielgrzymowanie do Wejherowa.

Uczestnicy przynieśli również pamiątkowe fotografie, z których część zostanie umieszczona w Archiwum Społecznym.

Archiwum Społeczne

Skip to content