Po wielu miesiącach starań Pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską zostały wpisane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To piękny prezent dla pielgrzymów, którzy w tym roku w maju przybędą do duchowej stolicy Kaszub z okazji odpustów Wniebowstąpienia Pańskiego i Trójcy Świętej.
Krajowa lista niematerialnego dziedzictwa kulturowego została utworzona w oparciu o zapisy ratyfikowanej przez Polskę Konwencja UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 r. Konwencja nakłada na Państwa-Strony obowiązek rejestrowania przejawów tego dziedzictwa.
W Polsce lista prowadzona jest przez Narodowy Instytut Dziedzictwa, państwową instytucję kultury, której organizatorem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Pierwsza tradycja została wpisana w 2014 r. Do kwietnia 2024 r. lista liczyła 93 wpisy, w tym – z numerem 90 – nasza piękna kaszubska tradycja pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską.
Pomysł wpisania pokłonu feretronów na Krajową listę powstał w 2023 r. z inspiracji Starosty Wejherowskiego Pani Gabrieli Lisius i Wicestarosty Pana Jacka Thiela. Wniosek był przygotowywany w okresie od czerwca 2023 do marca 2024 r. W proces zaangażowani byli depozytariusze reprezentujący parafie, z których pielgrzymi przybywają na Kalwarię Wejherowską oraz eksperci. Podczas konsultacji społecznych, warsztatów i konferencji z omówiono znaczenie Konwencji UNESCO i jej wpływ na utworzenie Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz korzyści i obowiązki związane z wpisem na listę.
Koordynatorem tych działań był Powiat Wejherowski, wspólnie z partnerami Parafią Archikatedralną Trójcy Świętej w Gdańsku Oliwie, Parafią Świętej Trójcy w Kościerzynie i Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Wejherowie.