Projekt

Obraźnicy siedzą w kościele. Przed nimi stoi feretron. Dalej w ławkach siedzą pozostali goście.

W 2023 r. Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wejherowie prowadziła projekt „Tradycja pokłonu feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską jako niematerialne dziedzictwo kulturowe Kaszub”. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

Głównym celem było przygotowanie wspólnoty depozytariuszy do wpisu tradycji pokłonu feretronów na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W ramach projektu zrealizowano następujące zadania:

  • Przeprowadzono debaty, konsultacje społeczne i warsztaty z udziałem depozytariuszy, ekspertów i samorządowców na temat definicji zjawiska, identyfikacji wspólnoty depozytariuszy, rozpoznania zagrożeń oraz sporządzono plan przeciwdziałania im.
  • Opracowano biogramy depozytariuszy – byłych i obecnych członków grup przygotowujących pokłony feretronów. Eksperci stworzyli ankietę, która została udostępniona depozytariuszom do wypełnienia. Na podstawie zebranych informacji biogramy opracowano i opublikowano.
  • Przeprowadzono etnograficzne badania ankietowe wśród pielgrzymów na Kalwarię Wejherowską dotyczące wartości, jakimi kierują się pielgrzymi, przybywając do Kalwarii, oraz znaczenia tej tradycji dla kultury i tożsamości Kaszub.
  • Przeprowadzono kwerendy biblioteczne oraz kwerendy w archiwach parafialnych w poszukiwaniu dokumentów na temat historii pielgrzymek i postaci, które przyczyniły się do przetrwania tradycji.
  • Stworzono i wypełniono treścią stronę internetową na temat tradycji, wraz z cyfrowym społecznym archiwum. Na stronie znalazły się m.in. informacje o tradycji: historii i depozytariuszach, parafiach organizujących pielgrzymki, a także efekty tego projektu: biogramy, transkrypcja badań ankietowych, sprawozdania z debaty, konsultacji społecznych i warsztatów, a także wydawnictwo w formie cyfrowej.
  • Opracowano i wydano publikację w wersji cyfrowej i papierowej (500 egz., ok. 160 str.) pod redakcją prof. Katarzyny Smyk. Publikacja była powiązana z aplikacją webową.
  • Zorganizowano konferencję podsumowującą projekt.

Pobierz publikację (Pdf 16 MB)

Poznaj historię najstarszych pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską

Skip to content